Dr. Debreczeni Elemér

1936. július 31-én született Debrecenben. Iskoláit és egyetemi tanulmányait Debrecenben, Miskolcon és Sopronban végezte. 1959-ben szerzett bányagépész-mérnöki oklevelet, és azóta megszakítás nélkül a Miskolci Egyetemen dolgozik oktatóként. Így a ma élő bányagépészmérnökök személyes ismerőse, tanára, barátja. 1971-ben a műszaki tudományok kandidátusa, 1972-ben műszaki doktor, 1989-ben a műszaki tudományok doktora címet szerezte meg. 1985-től a Bányagéptani Tanszék vezetője. Oktatási tárgyai, területei: Bányagéptan (Bányászati SzállÍtóberendezések, Bányászati Termelőgépek, Szivattyúk, Szellőztetők, Kompresszorok), Hidraulius és Pneumatikus Szállítás, Hidraulikus Enegriaátvitel, Olajbányászati Géptan. Kutatási területei: bányagépészet, bányászati áramlástan, műszaki hőtan, függőleges aknaszállítás, bányabeli vízmentesítő telepek fejlesztése. A bányagépész konferenciáknak évtizedek óta rendszeres előadója, az alapítványnak egyik kezdeményezője s megszervezője, az alapítvány kuratóriumának tagja.